Kultūra
koncerts "Deju varavīksne"

Sagaidot Starptautisko dejas dienu, Aizkraukles Kultūras centrā 28. aprīlī notika tradicionālais koncerts “Deju varavīksne”, kurā 11 kolektīvi vienkopus apliecināja dejošanas enerģiski vienojošo spēku un parādīja stilu daudzveidību un krāšņumu.

Koncertu atklāja īpašie viesi ‒ seno deju grupa “Ballare” no Rīgas (vadītāja Guna Ezermale). “Ballare” tulkojumā no itāļu valodas nozīmē dejot. Renesanses laikā dzīve bez dejas nebija iedomājama, un tā tas ir arī kolektīva dalībnieku ikdienā. Grupa dibināta pirms 24 gadiem, un tās repertuārā ir Itālijas, Francijas, Vācijas, Spānijas un citu Eiropas valstu dejas, sākot no viduslaikiem, iekļaujot 15. un 16. gadsimta renesansi un turpinot līdz pat 17. gadsimta Anglijai. Lielākā daļa deju ir autentiskas.

Pirmoreiz koncertā piedalījās Aizkraukles novada vidusskolas laikmetīgo deju grupa “Mirklis” (vadītāja Tatjana Žaka), kas izveidota tikai šī gada sākumā. Grupai dots šāds nosaukums, jo katrs mēģinājums ir kā mirklis, kurā tiek apgūtas jaunas dejas, apliecināta spēja pašizpausties un kustēties tā, kā agrāk licies ‒ tas nemaz nav iespējams. Dejā ir svarīgs katrs mirklis ‒ uzskata grupas dalībnieki.

Arī Aizkraukles novada Interešu izglītības centra popgrupa “Unikumi” (vadītāja Una Arbidāne) šādā koncertā piedalījās pirmo reizi. Savu dziedājumu grupa allaž papildina ar dejas soļu kombināciju, kas priekšnesumam piešķir jaunas krāsas un dod dubultu enerģiju. Grupas nosaukums labi atbilst bērnu un tā vadītājas personībām.

Skrīveru karsējmeitenes (vadītāja Maruta Mīlīga) uz skatuves iepriecināja ar savu daudzskaitlīgumu, enerģiskumu un dzīvesprieku. Grupa radusies pirms septiņiem gadiem ‒ tās pirmās dalībnieces tagad ir jau vidusskolnieces, un tradīcija turpinās ‒ skatuve piebira ar mazām kustīgām meitenēm, kas sporta sacensībās allaž cenšas komandas noskaņot uz panākumiem.

Kā ierasts, arī šoreiz ar savu labo sniegumu un pozitīvo deju enerģiju skatītājus zālē “spridzināja” grupas “Dancing Crystal” dejotāji no Pļaviņām (vadītāja Tatjana Zagorska-Udaļcova), deju studijas “Dance Beat” dalībnieki no Aizkraukles (vadītāja Dace Zvirgzdiņa), mūsdienu deju studijas “Sanivi” dejotāji no Aizkraukles (vadītāja Sanita Martiņenko), Aizkraukles novada Sporta centra treniņu grupa “Kustību vilnī” (vadītāja Anita Luckāne), līnijdeju kolektīvs “Silver Line” un tā junioru grupa “Kristāliņi” (vadītāja Inga Ozoliņa). Savos priekšnesumos košas krāsas un deju prieku skatītājiem dāvāja Iršu radošās apvienības “Zeltenes” dalībnieces (vadītāja Sintija Bebre) ‒ savā sirdī dejotājas ir latviešu zeltenes, kurām patīk dažāda veida mūzika un dejas, arī čigānu ritmi ar košumu, spožumu, zvārguļiem un zeltu.

Tradicionāli koncertā piedalījās Aizkraukles novada Sporta centra baleta studijas “Karnevāls” dejotājas. Lelles, peles, lapsas, eņģeļi un pat raganas ‒ tādi ir dejotāju skatuves tēli. Šogad grupā dejo 18 dažāda vecuma meitenes, un daža dalībniece, darbojoties studijā, no sīkas meitenes izaugusi līdz jaunai dāmai, kas jau izmēģinājusi dejot puantēs. “Vecākās grupas meitenes ļoti gribēja dejot puantēs. Tas nav vienkārši, vajadzīga ļoti laba sagatavotība ‒ to meitenes aptvēra tikai pirmajā nodarbībā, kad nostājās uz pirkstgaliem īstās baleta kurpēs. Pirms nedēļas pirmoreiz vecākās grupas meitenes piedalījās deju festivālā “Golden Fest Spring” ārpus Aizkraukles ‒ Rīgā. Meitenēm tas bija liels piedzīvojums, bet jaunāko grupu dalībniecēm ‒ labs stimuls, mērķis, pēc kā tiekties,” stāsta studijas vadītāja Jana Vītoliņa.

“Kustība dod virzību un ar tālāko viļņa efektu mijiedarbojas uz katru no mums. Kustība un deja uzlabo garastāvokli, mazina stresu un piepilda ar enerģiju,” uzskata treniņu grupas “Kustību vilnī” dalībnieces.

“Tūkstošiem dažādu pasaules kristāliņu piemīt tīra enerģija, kas spēj pastiprināt jebkuras vibrācijas. Dejotāji ir kā mazi kristāliņi, kas veido lielu dārgakmeni, savukārt mazo kristāliņu enerģijas avots ir deja,” ir pārliecināta grupas “Dancing Crystal” vadītāja Tatjana Zagorska-Udaļcova.

Koncerta norisi nodrošināja Aizkraukles Kultūras centrs sadarbībā ar Janu Vītoliņu, kura ir tā idejas autore un organizatore. Vadītāja lomā iejutās TV raidījuma “Bez Tabu” žurnālists Artūrs Špaks, sirdī dejotājs, kuram ir tuvas tautas dejas.

“Pirmais koncerts “Deju varavīksne” notika 2019. gadā, toreiz šķita, ka tas būs tikai vienas reizes pasākums, bet tagad kļuvis par tradīciju ‒ šī bija jau ceturtā reize. Veidojot programmu, vienmēr cenšos uzaicināt dažādus kolektīvus, lai parādītu atšķirīgos deju stilus. Šoreiz bija iespēja vērot 35 priekšnesumus. Skatītājiem, kuri paši un kuru radinieki nav saistīti ar deju, tas bija ieskats raibajā deju paradīzē,” saka Jana Vītoliņa.

Koncerts